ابراهیم حقیقی: قلب تهران ظرفیت بسیاری برای طراحی دارد بازگشت

طراحان گرافیک بستر مطالعاتی دقیق درباره موضوع را پیش نیاز کار خود قرار دهند.
به گزارش روابط عمومی نخستین جایزه هنری قلب تهران، بهرام کلهرنیا؛ دبیر بخش پوستر این جایزه گفت: با توجه به اینکه طراحان گرافیک پوسترهایی را برای این جایزه فرستادند اما یک بی توجهی نسبت به فراخوان در بیشتر افراد دیده می شود و تعریفی که باید از پوستر به عنوان یک رسانه گویای محیطی، اجتماعی داشته باشند نزد آنان کامل نبوده است و بیشتر به نوعی رویاپردازی شاعرانه، بیان شخصی موضوع و استفاده از احساسات فردی اکتفا کرده اند، بنابراین تعدادی از آثار به این دلیل توسط شورای انتخاب و داوری حذف شد.
کلهرنیا افزود: نکته دیگر اینکه طراحان گرافیک جوان نسبت به کاربرد خط در گرافیک تمرین کافی ندارند بنابراین ما با دشواری دیداری آثار در این وجه روبرو شدیم که متن با تصویر هماهنگ نشده است. نکته دیگر اینکه تعدادی از شرکت کنندگان بیشتر از منابع تصویری که استفاده شده کلیشه ای است که از اینترنت گرفته شده و فاقد اصالت است. در بخش اصلی جایزه که به مجموعه تاریخی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی قلب تهران مربوط است کاستی هایی در آثار دیده می شود و شورای انتخاب با احتیاط جدی تعدادی از آثار را برای نمایشگاه انتخاب کرد.
دبیر بخش پوستر جایزه هنری قلب تهران درباره بخش ویژه با موضوع آتش نشانان گفت: در این بخش به سبب اینکه ایده آشکارتر و مشخصی وجود داشت و آزادی شرکت کنندگان محدود شده بود، ایده پردازی ها قوت بالاتری داشتف متن و موضوع بیان گرافیکی پیدا کرده است و به لحاظ مختصات پوستر به عنوان الگوی منسجم طراحی ها قابل دفاع است. البته در این بخش هم گاهی کلیشه پردازی های رایج راه تصمیم گیری طراحان را بسته است یا استفاده از عناصر تصویری نادرست و نابجا اثر را خدشه دار کرده است و در هماهنگی عناصر گوناگون گاهی کاستی هایی دیده شد که شورای انتخاب این آثار را حذف کرد. اما مجموعه آثار بخش ویژه نسبت به بخش اصلی نظام کاری پیروزتری داشت. می توان در درازمدت در این زمینه گفتگو کرد و پیشنهاداتی به طراحان گرافیک داد که برای انجام این پروژه ها زاویه دید خود را عوض کنند و اسناد اصیل و واقعی درباره موضوع گردآوری کنند و یک بستر مطالعاتی دقیق درباره موضوع را پیش نیاز کار خود قرار دهند.
ابراهیم حقیقی؛ داور بخش پوستر این جایزه گفت: با توجه به زمان کافی که طراحان گرافیک برای ارسال اثر به این جایزه داشتند، انتظارم بالاتر از آثاری بود که فرستاده اند. مشکلی که برای جوانان طراح گرافیک بوجود آمده کلی است. تعدادی از آنان شرکت کننده حرفه ای مسابقات و جشنواره ها شده اند یا طرحی آماده دارند، یا با تعجیل طرحی می زنند و بدون اینکه پرس و جو کنند و کارشان را به یک معلم نشان دهند، طرح را به جشنواره می فرستند. منطقه ۱۲ تهران که به درستی قلب تهران نامیده می شود ظرفیت بسیار زیادی برای کارکردن و طراحی گرافیک دارد، آثار تصویری زیادی در معماری، کاشیکاری، نماها، درها، پنجره ها و ... دارد. اگر به دنبال الگویی برای تزیینات تهران باشیم اگر هنوز چیزی باقی مانده باشد در این منطقه است اما طراحان گرافیک جوان به این موارد نگاه نکرده اند، چنان سهل انگار شده اند که به جای اینکه بروند اصل اثر را در مکان درست آن بیابند، سراغ اینترنت می روند. یعنی موضوعی را که نیاز دارند و تزییناتی را هم که برای پوستر می خواهند، فوری در اینترنت جستجو می کنند و همه تصاویر با کیفیت پایین رایج در اینترنت به پوستر تبدیل می شود. این معضل گریبان طراحان گرافیک جوان را گرفته است.
مصطفی اسداللهی؛ داور دیگر بخش پوستر این جایزه گفت: موضوع مطرح شده در جایزه هنری قلب تهران بسیار جذاب است، بسیاری از عناصر و المان های جذاب در این سوژه هست اما شرکت کنندگان به بخش های محتوایی دقت لازم را نداشته اند و آثار کیفیت بالایی ندارند. طراحان گرافیک جوان امروز کمتر جستجوگرند، بیشتر سطحی نگرند و از اولین و نزدیک ترین چیزهایی که در دور و برشان ممکن است پیدا شود یا از حافظه روزمره برای طراحی استفاده می کنند.
اسداللهی افزود: ضرورت دارد در برنامه ریزی و اجرای فراخوان ها تحولی ایجاد شود و اهداف اولیه و نکات مورد نظر دقیق تر و جزیی تر از کسانی که می خواهند شرکت کنند درخواست شود. نکته دیگر اینکه بخش هایی که به صورت ورک شاپ برگزار می شود و افرادی نظارت می کنند و برنامه ریزی دقیق تری پیدا می کند و نتیجه بهتری می دهد.
قباد شیوا؛ داوری پوستر این جایزه نیز گفت: آثار طراحان گرافیک جوان فرش ماشینی است، فرش نیست.
شهرداری منطقه ۱۲ تهران نخستین جایزه هنری قلب تهران را از هفتم تا ۲۲ شهریورماه در نگارخانه موزه ملی ملک برگزار می کند.
بخش اصلی جایزه با عنوان قلب تهران و با موضوعات گردشگری، بازار (بافت تاریخی و قطب اقتصادی)، منطقه ۱۲محور ادیان و سنت های آیینی، منطقه ۱۲در آیینه تاریخ (به تصویر کشیدن وقایع و روایت‌های تاریخی قلب تهران) برگزار می شود. بخش ویژه با عنوان نام آوران قلب تهران است که در این دوره و در واکنش به رویداد و حادثه‌ی تلخ "ساختمان پلاسکو" و ابراز رشادت جمعی از جانفشانان به موضوع «آتش نشانان» اختصاص دارد.

تاریخ خبر:  1396/05/30