مدال قلب تهران به برگزیدگان جایزه قلب تهران اهدا شد بازگشت

تاکید بر تداوم جایزه هنری قلب تهران

نخستین جایزه هنری قلب تهران با اهدای جوایز برگزیدگان و تجلیل از کامران عدل عصر سه شنبه هفتم شهریورماه در نگارخانه موزه ملک افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی نخستین جایزه هنری قلب تهران، در این مراسم که با حضور مسئولان شهرداری، مدیران موزه ها و هنرمندان برگزار شد نمایشگاه آثار تصویرگری، پوستر، عکس و کارتون نخستین جایزه هنری قلب تهران در نگارخانه موزه ملک گشایش یافت.
در این نمایشگاه 155 اثر تصویرگری، عکس، پوستر و کارتون در بخش مسابقه، 10 اثر تصویرگری در بخش غیر رقابتی و تعدادی از عکس های کامران عدل از تهران به نمایش گذاشته شده است و تا 22 شهریورماه ادامه دارد.
سید مجتبی حسینی؛ رییس کتابخانه و موزه ملی ملک گفت:شهر تهران فراتر از حدود و ثغور جغرافیایی، مفهومی فرهنگی دارد که سرشار از خاطره ها و یادهاست. .بر این مبنا هویتی در دل منطقه نهفته است که توجه به آن ضروری است. یاد واقف نیک اندیشی که موزه ملک را به جای گذاشت گرامی می داریم، حسین ملک که عزم بلندی از 117 سال پیش برای این موزه داشت و کتابخانه و موزه ملی ملک 80 سال پیش وقف شد. او بیش تر عمر خود را صرف ساخت کتابخانه و موزه کرد که امروز این محل دربرگیرنده تاریخ ما باشد.پیش زمینه های این مکان 117 سال پیش شکل گرفت که خود بخش عظیمی از تاریخ 230 سال پایتختی تهران را در خود جای داده است.
رییس موزه ملک گفت:حاج حسین ملک برای جمع آوری تکه های مختلف فرهنگ ایران، املاک خراسان را رها کرد و در دل این نیت را داشت تا موزه ای شبیه به موزه بریتانیا بسازد.هر چند اگر از نظر کمی این موزه با موزه بریتانیا برابری نکند اما عزم دیدگاه بلند او بود که قابل ستایش است. میراثی که او از 117 سال پیش جمع آوری کرد و از 1316 به دجله وقف افتاد پس از گذران تاریخ بدل به یک خانه فرهنگ شد.

حسینی گفت:البته بهتر است برای این مجموعه ها عنوان آثارخانه را بگذاریم.آثارخانه ها مکان هایی هستند که ما را برانگیخته می کنند و به فکر کردن درباره خودمان وا می دارند.80 سال پیش در همین موزه ملی ایران تصمیم میگیرند که درباره فرهنگ و هنر نشست هایی را ترتیب بدهند که محمد علی فروغی به عنوان سخنران این مراسم در آن مراسم سوالی را تحت عنوان این که موزه چیست؟مطرح می کند. فروغی اعتقاد داشت موزه ها سه خاصیت برای خواص و سه خاصیت برای عوام دارد.از نظر او موزه برای خواص یکی از راه های مهم تحصیل علم است و موزه دستاوردهای بشری در حوزه فرهنگ را برای خواص تکمیل می کند.از طرفی او موزه را معیار سجش مناسبی برای پیوستن به فردا می داند.وقتی او درباره عوام سخن می گوید معتقد است که موزه وسیله تربیت است.او در کنار اسباب تفریح سومین خاصیت موزه در میان عوام را توسعه و ارتقای ذوق در مردم می داند، چیزی که امروز بیش از هر چیزی به آن نیازمندیم.

 
حسینی با تاکید بر اهمیت موزه ها گفت: موزه ها و آثارخانه ها ما را به فکر کردن درباره خودمان وا می دارند و مهمترین نهادهایی هستند که ذوق را در ما پرورش می دهند و مردمان با ذوق می توانند درست تر به فردا برسند و آینده بهتری را رقم بزنند.
رییس موزه یکی از مهمترین ویژگی های منطقه 12 تهران تجمع موزه ها و آثارخانه ها در این منطقه است که نظر به احیای آن با اهمیت دادن به موضوع قلب تهران این منطقه می تواند و باید به معیار و سنجش فرهنگی تبدیل شود. جایزه هنری قلب تهران بیانگر راه درست شهرداری منطقه 12 تهران است و امیدواریم در سال های آینده این جایزه پرمخاطب تر باشد.

عابد ملکی؛ شهردار منطقه 12 تهران با اشاره به ظرفیت ها متنوع و جنبه های فرهنگی اجتماعی این منطقه گفت: شهردار جدید تهران در ابتدای حضور در شهرداری شب گذشته (دوشنبه شب) از منطقه 12 تهران، بخش های گردشگری و مسایل اجتماعی منطقه دیدن کرد.
ملکی افزود: چند سالی می شود که موضوع بافت قدیمی تهران به دغدغه اصلی مجموعه مدیریت شهری بدل شده است.چه مدیریت پیشین و چه مدیریت جدید در حوزه های مختلفی چون حفظ بافت تاریخی ، حل معضلات و آسیب های اجتماعی و مسائل مهم شهری در این منطقه حساس هستند.
منطقه 12 تهران به عنوان مرکز تاریخی تهران و جایی که هویت شهر به آن بستگی دارد فرصت های بسیاری دارد اما از سوی دیگر درگیر معضلات اجتماعی نیز هست.  طرح ارتقای کیفیت زندگی مراکز تاریخی تهران در شهرداری تعریف شد و در ابتدا تلاش شد بعضی فضاها به روی مردم باز شود. میدان مشق که 18 موزه و مجموعه در آن قرار دارد یکی از همین مکان ها بود اما به مرور زمان متوجه اهمیت گسترده این منطقه شدیم و عنوانی را پیدا کردیم که بسیار با ماهیت این منطقه هم خوانی داشت.
عنوان قلب تهران برای این منطقه مطرح شد که بیانگر نوعی حساسیت است. با این نگاه که اگر قلب خوب کار کند، خون زندگی در شهر جریان دارد و اگر قلب خوب کار نکند مسایل و معضلات پیش می آید. قلب تهران امروز دچار مشکل است و چه ابزاری برای رفع این مشکل بهتر از هنر است. با این نگاه جایزه هنری قلب تهران در رشته های عکس، پوستر، تصویرگری و کارتون طراحی شد و امیدواریم این جایزه در سال های آینده در رشته ها و حوزه های دیگر گسترده تر شود و برای ارتقای زندگی و بیان و رفع مشکلات تهران این جایزه به طور مداوم برگزار شود. اعتقاد داریم جز با مشارکت فرهیختگان نمی شود که زخم های این قلب را ترمیم کرد و با تداوم این رویکرد می خواهیم که قلب تهران زنده بماند.
شهردار منطقه 12 تهران افزود: بخش ویژه این جایزه به نام آوران منطقه 12 تهران اختصاص دارد که در این دوره با توجه به حادثه پلاسکو و عزیزان آتش نشان که جان خود را به خاطر مسئولیت از دست دادند، به موضوع آتش نشان پرداخته است و این بخش می تواند موضوع ایمنی در شهر را بیان کند و توجه و حساسیت به ایمنی را تقویت کند. 

ملکی در ادامه گفت: اصلاح معضلات شهر بستر فرهنگی، هنری می خواهد و بدون مشارکت شهروندان بویژه هنرمندان و اهل فرهنگی این اصلاح ممکن نیست. امیدواریم منطقه 12 تهران هنچنان میزبان جایزه هنری قلب تهران باشد و دوره آینده این جایزه در کمتر از یک سال بعد برگزار شود.

مسعود زنده روح کرمانی؛ دبیر نخستین جایزه هنری قلب تهران در این مراسم گفت: ما در ابتدا می خواستیم رویدادی را رقم بزنیم که مانند رویدادهای معمول برگزار نشود.به همین منظور این سوال مطرح شد که چرا جایزه هنری و اسم این جشنواره یا مسابقه نباشد. حدود 10 ماه پیش برنامه ریزی این جایزه در شهرداری منطقه 12 تهران و با حضور شورای هنری انجام شد و عنوان جایزه هنری قلب تهران به خاطر رویکرد متفاوت آن است که به دنبال تولید معنا و مفهوم در رشته های جایزه است. 
زنده روح کرمانی افزود: ما به بخشی از آنچه می خواستیم دست یافتیم و ممکن است هنوز راه زیادی تا رسیدن به اهداف این جایزه فاصله باشد اما با تداوم این رویداد، اهداف جایزه هنری قلب تهران محقق خواهد شد. 

دبیر نخستین جایزه هنری قلب تهران با بیان گزارشی از این جایزه گفت: روندی که این جایزه در این 10 ماه طی کرد نشان داد که هنوز بسیاری از هنرمندان ما منطقه 12 تهران را نمی شناسند، به سادگی از کنار آن می گذرند و توجه نمی کنند. ستاد برگزاری جایزه قلب تهران 10 تور هنری و کارگاههایی را برای آشنایی هنرمندان با منطقه 12 تهران برگزار کرد و 480 صفحه اطلاعات درباره این منطقه رخدادها، بناها، ویژگی ها و اولین های منطقه در سایت جایزه منتشر کرد. 

زنده روح کرمانی در ادامه گفت: این حرکت انجام شد و هنرمندان از 28 استان و 78 شهرستان در جایزه هنری قلب تهران شرکت کردند و در نهایت 155 اثر در بخش مسابقه روی دیوار نگارخانه موزه ملک قرار گرفت و آثار هنرمندان 29 شهرستان در این جایزه به نمایش گذاشته شد و ما خوشحالیم که این جایزه از سطح شهر تهران فراتر رفت و شکلی ملی به خودش گرفت.
زنده روح در پایان گفت: تداوم این جایزه مهم تر است و ما امیدوارم تا قبل از یکسال آینده شاهد دور دوم این جایزه باشیم  و سال آینده به جای 1000 هنرمند شاهد 5000 هنرمند باشیم که در این رویداد حضور پیدا می کنند.

لوریس چکناواریان؛ رهبر ارکستر و آهنگساز در این مراسم گفت:من از دو سالگی در منطقه 12 تهران بزرگ شدم و تا امروز که در آستانه هشتاد سالگی به سر می برم در خیابان منوچهری و محدوده همین خیابان سی تیر زندگی می کنم.از این که این جایزه فوق العاده در نظر گرفته شده بسیار خوشحالم اما می گویم جای موسیقی هم در چنین جایزه ای خالی است.

او ادامه داد: موسیقی به واقع یک علم است و فقط برای لذت بردن نباید سراغ آن رفت.مردم آلمان در روزگار پس از جنگ مردمی به شدت خشن بودند.سیاستمداران این کشور جمع شدند تا برای حل این مسئله کاری بکنند.همه متفق القول به این نتیجه رسیدند که راه درمان موسیقی است.

این رهبر ارکستر گفت:از همان زمان ساخت سالن های اپرا و کنسرت در آلمان آغاز شد.حتی زمانی که دولت آمریکا برای بازسازی آلمان به این کشور کمک کرد آن ها بیش از 70 درصد آن پول را خرج ساخت سالن های کنسرت و اپرا می کردند تا جایی که صدای دولتمردان آمریکا در آمد که چرا تنها به ساخت این سالن ها می پردازید.
چکناواریان گفت: آلمانی ها پاسخ دادند اگر کارگرها فرهنگ نداشته باشند ، صنعت به چه دردی می خورد.به عقیده من بازسازی فرهنگ در شهر مهم ترین مسئله است.اگر ما برای موسیقی و فرهنگ برنامه ریزی کنیمدیگر نیازی به طرح ترافیک نیست.موتور سوارهای ما درست رانندگی می کنند و این فرهنگ وارد می شود. معضلات اجتماعی از بی فرهنگی می آید و بازسازی فرهنگ در شهر مهم است و لازم است شهرداری برای موسیقی و فرهنگ در این منطقه توجه و برنامه ریزی داشته باشد.

در ادامه از کامران عدل؛ عکاس قلب تهران به پاس تلاش هایش در ژانر عکاسی بنا و معماری و همکاری او در پروژه کتاب تهران از سال 64 و ثبت بیش از شش هزار اسلاید تصویر از مسائل مختلف شهر تهران تجلیل شد.
عدل در سخنانی کوتاه به گفته های لوریس چکناواریان اشاره کرد و گفت: ما امیدوارم از خیابان های تهران موسیقی و سمفونی بتهوون پخش کنند تا ما بتوانیم از خیابان رد بشویم.

بهرام کلهرنیا؛ دبیر بخش پوستر این جایزه گفت: شاید سخنان من کمی تلخ باشد اما چه کنم که لازم می بینم آن را بگویم.متاسفانه ما تنها توریست فرهنگی هستیم.وقتی به مکانی می رویم تنها ناظرین بی مسئولیتی هستیم که نگاه می کنیم و عکس یادگاری میگیریم که مثلا ما نیز کنار فلان مجسمه بوده ایم.یا بر روی مجسمه ها می نشینیم و تصویر ثبت می کنیم تا چیزی را ثابت کنیم. امروز می بینیم که گالری ها ، نمایشگاه ها ، کتابخانه ها  وهمه مراکز فرهنگی خالی هستند.

کلهرنیا افزود: قلب تهران از نظر اجتماعی و رفتار اجتماعی کمی کسالت دارد و رفتارهای اجتماعی ما آن را سخت کرده است. هنرمند جراح، هنرمند درمان گر باید کنار این عتیق خاطرات بنشیند  و کاری بکند.ما چه کرده ایم؟ خوشحالم که شهرداری منطقه با همت فرهنگی ، این موضوع حساس را نیز فرهنگی دید  و برای آنها حساسیتی نسبت به قلب تهران به وجود آمد.ما نیز که منفعتی اعتقادی در کار خود می دیدیم خوشحالیم که این آتش گر گرفت  و سبب شد این داستان آغاز شود.
کلهرنیا ادامه داد: حاصل کمتر از یک سال کار هنرمندان ما دراین جایزه در داوری طرف خرده قرار گرفت و متاسفانه دوستان هنرمند که بیشتر هم جوان هستند بیشتر توریست فرهنگی بوده اند و لایه های زیرین شهر و زندگی که در ان جریان دارد را نمی بینند،سامان شهر را ندیدند. متاسفانه امروز خبری از پژوهش های بنیانی نیست که زیرساخت های اندیشه ما را بسازد. طراحان گرافیک ایده پردازی را گم کرده اند و انسان دارد به فراموشی سپرده می شود.به واقع زاویه دید های خلاق کجاست؟ اگر ما دغدغه آینده داریم لازم است که ریشه هایمان را در تاریخ بشناسیم. 

او گفت: زمان آزمایشگاه عجیبی است، هنرمند تکلیف دارد و به واقع باید زندگی را برای خود تلخ کنیم اگر در آن کاری انجام نداده ایم. ما باید از قلب تهران مرکز مدنی بزرگترین شهر ایران برای این که بتپد محافظت کنیم  و شاید یکی از ابزارها این جایزه هنری و استمرار آن باشد.این جایزه باید به مثابه یک حق مدنی  و اجتماعی باقی بماند و ستاد متمرکز برای آن در منطقه 12 تهران شکل بگیرد. مواد و مصالح در اختیار جوانان قرار دهیم تا بیندیشند و به جوانان پویا، اهل اندیشه، فعال و ستیزه جو تبدیل شوند.  قلب تهران پیروزی بزرگ امسال ماست و این که ما با هم مشق اجتماعی و فرهنگی کرده ایم جشن ماست و امیدواریم در دوره های بعد به نمایشگاهی بزرگتر و ستودنی تر تبدیل شود.

در این مراسم ماکت کتاب نخستین جایزه هنری قلب تهران رونمایی شد.

این کتاب در 174 صفحه شامل آثار تمامی هنرمندان پذیرفته شده و آثار خریداری شده تصویرگری از 10 هنرمند شهیر تصویرگر و کامران عدل است که در آینده نزدیک توسط نشر شهر منتشر می شود و در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

 
در این مراسم معاون هنری سازمان، فرهنگی هنری شهرداری تهران، رییس موزه ملی ایران، رییس موزه صلح، مسئولان آتش نشانی منطقه 12 تهران و هنرمندان حضور داشتند.
در پایان مراسم با حضور مسئولان، شورای هنری و داوران برگزیدگان نخستین جایزه هنری قلب تهران معرفی شدند و جوایز برگزیدگان اهدا شد.

 

 

بخش ویژه/ نام آوران قلب تهران

در این بخش یک نفر برگزیده در هر رشته معرفی شد و دیپلم افتخار، مدال قلب تهران و مبلغ 50 میلیون ریال جایزه نقدی به هر برگزیده اهدا شد.

 
•رشته آگهی تصویری (پوستر)
 مرتضی رحمتی/ استان تهران

•رشته عکاسی 

 حامد خورشیدی/ استان تهران  

•رشته کارتون
محمد افلاک/ استان البرز 

•رشته تصویرگری

نگار کردونی/ استان تهران

بخش اصلی:
 رشته تصویرگری

در این بخش برگزیدگان رتبه اول تا سوم هر رشته معرفی شدند و دیپلم افتخار، مدال قلب تهران و مبلغ 50 میلیون ریال جایزه نقدی به نفر اول، دیپلم افتخار و مبلغ 40 میلیون ریال به نفر دوم و دیپلم افتخار و مبلغ 30 میلیون ریال به نفر سوم هر رشته اهدا شد.

رتبه سوم 
مریم حسن نژاد/ استان تهران  
رتبه دوم
سمانه صلواتی/ استان تهران  
رتبه اول
پریا لرستانی/ استان تهران  
 
رشته آگهی تصویری (پوستر)

رتبه سوم 

هدایت علیپور/ استان تهران  
رتبه دوم
رضا برخورداری/ استان تهران  
رتبه اول
بابک صفری/ استان تهران  

رشته کارتون

رتبه سوم 
مرضیه تاجی زادگان/ استان زنجان  
رتبه دوم
ناصر مقدم/ استان زنجان  
رتبه اول
محمود نظری/ استان همدان  

رشته عکاسی

رتبه سوم 
سپیده غریبی/ استان تهران  
رتبه دوم
جواد روئین/ استان تهران  
رتبه اول
آذین حقیقی/ استان آذربایجان شرقی  

عکاس : شهریار شریفی 

روابط عمومی نخستین جایزه هنری قلب تهران 

 
تاریخ خبر:  1396/06/08